11 Nisan 2014 Cuma

BEBEĞİNİZE KIYAFET SEÇİMİ
Bebeğinizin İlk Giysileri
Yeni doğacak bir bebeği beklemek, onun için gerekli malzemeleri hazırlamak heyecan verici olduğu kadar keyiflidir de. Gerekli malzemeler hiç bitmez, aldıkça almak istenir. Zaten bebek eşyası ve malzeme üreticileri ilk çocukları doğacak olan anne ve babaların çok fazla para harcadıklarını, bu konuda sınır tanımadıklarını ortaya koymuşlardır.
Öncelikle kendinizi size mağazada her şeyi satmaya hazırlamış olan kadına teslim etmeyin. Aksi takdirde mağazadan çoğu işinize yaramayacak olan bir sürü malzemeyi almış olarak çıkarsınız. Bu durumu önlemek için alışverişe çıkmadan önce ihtiyaçların belirlenmesi gerekir. Böylece gereksiz şeyler alınmamış olacak ve alışverişiniz istediğiniz şekilde gerçekleşmiş olacak.
Listeyi hazırlarken; bebeğinizin ihtiyaçlarını öncelik sırasına göre yazın. Örneğin bir mama sandalyesi öncelikli bir ihtiyaçtır ve oyucak yerine öncelikli olarak bu alınmalıdır. Varolan kıyafetleri, aile veya akrabalarınızın getireceği kıyafetleri de gözönünde bulundurun. Çoğunlukla 6-9 aylık bebek giysilerini tercih edin. Mevsim, dikkate alınması gereken önemli bir etkendir. Bebek eğer mevsim başında doğacaksa hemen giyebileceği kıyafetleri seçin.

Giysi seçimi

Yumuşak, kolayca giyilip çıkartılabilen, cildini tahriş etmeyecek kumaşlardan ve içinde rahatlıkla hareket edebileceği kıyafetleri almaya özen gösterin. İç çamaşırının önden açılabilen ve yapışkanlı olanını tercih edin. Ayrıca bebeğin eşyalarını taşıyacak bir çanta almayı da unutmayın.

Yenidoğan bebeğinizin giysi dolabında neler olmalı?

Yeni doğmuş bebeğinizin gardrobunun vazgeçilmez unsuru rahatlıktır. Tamamiyle bebeğinizin rahat edeceği ve içinde kendini güvende hissedeceği kıyafetler seçmelisiniz. Bebek giysilerini tepeden giydirilenler ve kollardan geçirilenler diye ikiye ayırabiliriz. Kollardan geçirilenler daha pratik ve daha kolay giydirildiği için daha çok tercih edilir. Süeterler genellikle akrilikten yapılır. Özellikle soğuk havalarda, bebek yatağından çıkarıldıktan hemen sonra vücut ısısını korumak için kullanılır. Eğer bebeğinize süeter giydirirseniz, boğazının etrafının rahatça hareket edebileceği kadar genişlikte olmasına dikkat edin.

Kışlık elbiseler, tulumlar ve pamuklu kaba kumaştan yapılmış giysiler daha çok soğuk havalarda bebeğinize giydirmeniz gereken giysilerdir. Bu tür giysiler soğuğu geçirmeyecek şekilde yumuşak, pamuklu ve su geçirmez kumaşlardan yapılırlar. Soğuk havalarda bebeğin hastalanmasını önlemek ve yazın da güneşten korumak için başına bere almalısınız.

Yaz bebekleri için

4 hafif tulum, atlet, külot, 4 yedek elbise ya da t-shirt, 2 ya da 3 uyku tulumu, 2 hırka, patik, 2 ya da 3 çift pamuk çorap, 1 geniş kenarlı şapka, 1 ince örtü.

Kış bebekleri için

4 tulum, atlet, külot, 4 yedek elbise ya da t-shirt, 2 ya da 3 uyku tulumu, 4 hırka, 2 ya da 3 çift pamuklu ya da yünlü çorap, 1 yünlü şapka ve 1 çift tek parmaklı eldiven, 1 battaniye ya da kalın ceket.

Bebeğinizin giysilerini alırken

Bebeğin giysileri pamuklu, yumuşak ve doğal kumaşlardan yapılmış olmalı. Bebeğinize giydirdiğiniz giysilerin tümü rahatça hareket etmesini sağlamalı, yeterince geniş olmalı ve dolaşımı engellememeli. Çorapları da yumuşak ve rahat bir bollukta olmalı. Giysi alırken, kol, yaka ve bel ağızlarının sert olmamasına ve çıtçıt, düğme gibi unsurlara dikkat edilmesi gerekir. Aynı zamanda tüylü kıyafetler olmamasına da özen gösterin. Çünkü çocuklar buldukları şeyleri ağızlarına götürüler ve tüyler çocuğun boğazına kaçabilir. Tulum ve pijamaların karın kısmından açılmasına özen gösterin. Böylece bez değiştirme işini daha pratik ve sağlıklı olarak yapabilirsiniz. Bebekler çabuk büyüdüğü için ilk etapta yeni doğmuş bebek giysilerine fazla itibar etmeyin. İlk günler için birkaç parçayla yetinip 3-6 aya göre olanlardan daha fazla almak uygun olacaktır. Aldığınız cicili bicili kıyafetlerin üç- dört ay sonra olmadığını görmek sizi de üzer.

Güvenlik açısından düğme ya da uzun ipli giysiler yerine çıtçıtlı ve sade olanları, yıkanınca sarkmayan, çekmeyen, boya vermeyen kaliteli ürünleri, kullanılan boya maddesinin bebeğinizde alerji yapma olasılığı olacağından standart belgeli ürünleri (Eko-Tex standart 100 belgesi) tercih etmelisiniz.

Eko-Tex standart 100 belgesi nedir?

Bu standart, insan ekolojisi açısından şüpheli zararlı maddelerin analizlerini içermekte ve sınır değerler öngörmektedir. Bir tekstil ürününün, standartta belirtilen şartları yerine getirmesi durumunda başvuru sahibine “Confindence in textiles passed for harmful substances according to Eko-tex standart 100” (Tekstillerde Güven Öko-tex 100 Standardına göre zararlı madde içermez) yazısı bulunan etiketi kullanma hakkı verilmektedir. Eko-Teks etiketi uluslararası güvenilirliği ifade eden bir ekolojik kalite markasıdır.

Bebek nasıl giydirilmeli? 

Bebeğinizi fazla giydirmeyin. Bu bebeğinizin sıcak havadan, soğuk havaya geçişlerinde sorun yaratabilir. Bebeğinizin üşümediğini ve daha fazla giysi giymeye gereksinimi olup olmadığını yüzüne bakarak anlayabilirsiniz. Eğer bebek üşüyorsa yanakları solgun olacaktır. Bu konuda eller, bacaklar, kollar sizi yanıltabilir.
Bebek sıcak tutacak şekilde giydirilmelidir. Ama çok da kalın giydirilirse terler, cildi kızarır. Teri emen pamuklu kumaşlar, içinde naylon bulunan giyeceklerden daha iyidir. Bunlar cildin havlanmasına da yardımcı olur. Soğuk mevsimlerde, pamuklu iç giysilerin üzerine yünlü giysiler giydirilebilir. Bebek giysilerinin içinde rahat hareket edebilmelidir. Dar giyeceklerden kaçınılmalı ve üst üste giydirmemeye dikkat etmelidir. Bebeğin sıkı kundaklanması bebeğin nefes almasını, hareket etmesini ve kalça ekleminin gelişmesini engelleyebilir. Sıkı kundaklanmış bebeğin hastalık belirtileri yönünden de izlenmesi zordur. Bu nedenle kundaklama doğru değildir. Emzirirken tutmayı kolaylaştırmak için, bebek kolları örtülecek şekilde gevşekçe sarılabilir.

Bebeğinizin çamaşırlarının yıkanması

Bebeğinizin tenine değmeden önce bütün giysilerin yıkanması gerekir. Giysilerin marka etiketlerini çıkarırsanız bebeğinizin cildinin tahriş olmasını önlersiniz. Bebeğinizin cildi için giysilerini yıkarken cildinin tahriş olmaması için çamaşır suyu ya da buna benzer deterjanlarla giysileri yıkamayın. Bebeğin hassas ten özellikleri ve bebek cildinin pH değeri göz önüne alınarak çamaşırlarını nazik programda özel hazırlanmış deterjan ve yumuşatıcılarla yıkamak, herhangi bir kimyasal temizlik maddesinin neden olacağı olumsuz etkileri yok eder veya minimumda tutarlar.
Bebek cildinde uygunsuz deterjan kullanımına bağlı kaşıntı, kızarıklık, ciltte beneklenme gibi yan etkiler oluşabileceği gibi yanlış deterjanla yıkanmış giysilerin giyilmesi bebek cildinde kontakt dermatit denen alerjik cilt reaksiyonuna neden olabilir. Bebek çamaşırları bu süre içinde diğer aile fertlerinin çamaşırlarıyla karıştırılmadan yıkanmalıdır. Çamaşırlarını kurutmanın en iyi ve en sağlıklı yolu, açık hava ve güneşte kurutmaktır. Giysileri radyatöre asmak ya da çamaşır kurutma makinesine atmak sağlıklı değildir.

 Bebeğinizin ilk ayakkabısı

Bebeğiniz dışarıda yürüyecek kadar büyüdüğünde ihtiyacı olan sağlıklı bir bebek ayakkabısıdır. Bebeğinizin ayağında yapısal bir bozukluğa meydan vermemek için, uygun bir çocuk ayakkabısı kullanmak, çocuğun ayağının sağlıklı gelişmesi açısından çok önemlidir. Bebek  giysileri içinde belki de aceleye getirilmeden büyük bir özenle seçilmesi gereken en önemli eşya ayakkabıdır. Patik ve esnek ayakkabılar ayağı sıcak tutmaya yarar ama, yürümeye başladığında çocuğunuza uygun bir ayakkabı almalısınız.

Bebeğinizin ilk ayakkabısının seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalar● Bebeğinizin ilk ayakkabısı ayak bileklerine kadar gelmeli, bütün ayağını yumuşak bir şekilde sarmalıdır.
● Topuk kısmını destekleyen derinin biraz sert ve tabanın esnek olması gerekir. Topuk çok yüksek olursa, çocuğun ayağı ayakkabının içinde öne kayar.
● Baş parmak ile ayakkabının burnu arasında 0.5 – 1.25 cm arası boşluk olmalıdır ve ayakkabının burnu, parmakların rahatça sığabileceği genişlikte olmalıdır.
● Büyük ayakkabılar, bebeğinizin yürümesini zorlaştıracağı için ayakkabı ayağına tam uygun olmalıdır.
● Ayak bileğinin hareketini engelleyen ve yürümeyi güçleştiren ayakkabı ve botlardan kaçınmalısınız.
● Ayağın üstünü kaplayan deri ne kadar yumuşaksa, parmaklarının bulunduğu yerdeki deri de o kadar sert olmalıdır. Böylece ayakkabı, rahatça ayakta durmasına ve yürümesine yardımcı olur.
● Ayakkabının tabanlarının kaymamasına dikkat edin. Lastik ya da sentetik tabanlı ayakkabıları tercih etmelisiniz. Evde giymesi için yumuşak tabanlı bir ayakkabı alabilirsiniz.

Denemeden almayın

Bebeğinizin ayakkabılarını ezbere satın almayın. Ayakkabısını almaya birlikte gidin ve önceden mutlaka giydirin. Bazen bebekler ayakkabı denerken parmaklarını çekerler. Bu durumda ayak parmaklarını gevşetmesini sağlayın. Ayakkabının büyüklüğünün uygun olup olmadığını anlamak için baş parmağınızı ayakkabının burnuna hafifçe bastırın. Parmak uçları burun kısmına değmiyorsa, ayakkabı iyi demektir. Bir yaşını dolduran bir bebek, aynı ayakkabıyı üç saatten fazla giymemelidir. Ya başka bir çift ayakkabı giydirmeli ya da çorapla dolaşmasına izin vermelisiniz. Evde çıplak ayak ya da çorapla dolaşması küçüklerin ayaklarının gelişmesi yönünden çok daha sağlıklıdır.

Pratik bilgiler

● Yandan bağlanan zıbınlar kolay giyilebilirler ve neredeyse tüm giysilerin içinde rahatça kullanılabilirler. Kasığın altından bağlanan tulumlar da pratiktir.
● Özellikle omuzlarında çıtçıtlar olan tulumları ya da üst giysilerini tercih etmenizde yarar var. Bu üst giysileri boyun kısmından genişleterek bebeklere daha rahat giydirebilirsiniz.
● Pamuk gibi doğal malzemelerden yapılmış giysiler bebeğinizin cildinin en rahat nefes alabildiği malzemelerdir. Özellikle bebeğinizin cildini örten iç giyim seçiminde önemli. Kullanılan malzemelere bakın, dikiş yerlerini kontrol edin. Şişkin ya da kabarık olan dikiş yerleri kaşıntı yapabilir. Ayrıca etiketleri de çıkarın ki bebeğinizin cildine zarar vermesin.
● Minik düğmeli ya da bağlanması zor giysiler almayın. Geçme düğmeli ya da çıtçıtlı giysilerin kullanımı daha rahat ve kullanışlıdır.
● Bebeğiniz kısa sürede gelişeceğinden, en küçük boy giysilerden az alın. İlk giyisleri bol olabilir, bebeğiniz bu durumu önemsemeyeceği için biraz büyük alabilirsiniz; kollarını kıvırdığınızda bu durum sorun olmaktan çıkar.
● Yatak çarşafının, battaniyesinin temizliğine dikkat edilmesi gerekir. Bunların mutlaka yedeklerinin alınmış olması gerekir.

Hiç yorum yok: